Spotify Şikayetçi Olmuştu: Apple’a Dev Ceza!

Reuters’ın haberine göre; Avrupa Komisyonu, Spotify’ın şikayeti üzerine açılan davada, Apple’ın uygulama geliştiricilerin kullanıcılarını App Store dışındaki alternatif ve daha ucuz müzik platformlarının hizmetleri konusunda bilgilendirmesini engellediği gerekçesiyle Apple’a 1.8 milyar euronun (1.95 milyar dolar) üzerinde para cezası verdi.

Spotify, Apple’ın kısıtlamaları ve yüzde 30 App Store ücretleri nedeniyle 2019 yılında şikayet etmişti. Avrupa Birliği rekabet kurumu olan Komisyon, Apple’ın kısıtlamalarının adil olmayan ticaret koşullarına sebep olduğunu açıkladı.

Avrupa Komisyonu, caydırıcı olması ve Apple’ın uygulamasından kaynaklanan zararın önemli bir kısmının maddi olmaması nedeniyle Apple’ın ödemesi gereken asıl miktara 1.8 milyar euro eklediğini açıkladı. Apple’ın ödeyeceği asıl miktarın ne olduğu belirtilmedi.

Avrupa Komisyonu’nun rekabetten sorumlu üyesi Margrethe Vestager, “Apple, on yıldır Apple Store yoluyla müzik hizmetlerinin verilmesinde piyasadaki hakim konumunu kötüye kullandı. Bunu da gelişticileri Apple ekosistemi dışında daha uygun fiyatlı alternatifleri kısıtlayarak yaptılar. Bu, AB antitröst kurallarına göre yasa dışı” dedi. Apple, AB’nin kararını eleştirerek mahkemede itiraz edeceğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x